Zielarskie warsztaty z dawną herbaciarnią Gruzińską i Stanisławem Mazusiem w tle

Na sobotę 28 grudnia muzeum miasta Tychy przygotowało zielarskie warsztaty luźno powiązane z trwającą wystawą prac Stanisława Mazusia, wybitnego lokalnego plastyka. Rzecz będzie o herbatach i dawnej tyskiej herbaciarni Gruzińskiej, którą Mazuś aranżował i ozdabiał.

Warsztaty zaczną się od wspólnego zwiedzenia wystawy czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”, która potrwa do 25 lutego. (więcej o wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany” na stronach tyskiego muzeum - link).

Stanisław Mazuś to twórca nie tylko niezwykłych obrazów i grafik - w latach 1970–1975 pracował w Tyskich Zakładach Gastronomicznych, gdzie zajmował się m.in. wystrojem wnętrz - w tym herbaciarni Gruzińskiej przy ówczesnym placu Bieruta (Baczyńskiego - obecnie galeria Miriam).

Ekstrawagancka herbaciarnia z PRL

Punktem wyjścia jest prezentowana na wystawie prac S. Mazusia panorama Tbilisi, dekorująca
przestrzeń kawiarnio-herbaciarni. Mierzące ponad dwa metry długości dzieło jest na stałe w zbiorze muzeum.

W jednym z wydań Tyskich Zeszytów Historycznych redagowanych przez miejskie muzeum możemy przeczytać taki opis tego niezwykle oryginalnego - szczególnie w tamtych latach - miejsca:

Tyszanie pamiętają umieszczoną na jednej ze ścian dużą panoramę Tbilisi - stolicy Gruzji, kelnerki ubrane w stroje gruzińskie oraz szeroki wybór herbat: herbatę gruzińską podawaną z miseczką bakalii (migdały, rodzynki, suszone śliwki), herbatę z mlekiem albo po rosyjsku z rumem, konfiturami i cytryną.

Warsztaty poprowadzi tyska muzealniczka Natalia Sitko i profesjonalna zielarka z Częstochowy Agata Zaskórska. Wraz z nimi uczestnicy odtwarzać będą dawne i tworzyć nowe herbaciane mieszanki, które potem będą mogli zabrać na własny użytek lub jako pamiątkę.

Zapraszamy tych, co dzielą wspomnienia z tym miejscem oraz tych, co znają je tylko ze słyszenia – będzie to czas wzajemnego wsłuchiwania się w opowieści i anegdoty z „Gruzińskiej” - zaprasza muzeum w dawnym tyskim magistracie.

Agata Zaskórska - zielarska mistrzyni

Prowadząca spotkanie Agata Zagórska od ponad 10
lat jest zielarką-edukatorką. Członkini Polskiego
Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów prowadzi praktykę zielarską, tworząc fitoreceptury lecznicze i kosmetyczne oraz organizując warsztaty i wykłady. "Szczerze i bez pamięci zakochana" w przetwórstwie zielarskim. Swoją wiedzę i praktykę zdobyła m.in. w Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu i wielu innych renomowanych placówkach.

Ponadto pasjonuje się psychosomatyką, aromaterapią i profilaktyką żywienia i arteterapią - od rękodzieła po rysunek i malarstwo. Te ostatnie chętnie opiera na starych botanicznych rysunkach, księgach zielarskich i medycznych, żywych odcieniach oraz przyjemnej dla oka i dotyku fakturze. Jako edukatorka pomaga w zrozumieniu działania roślin leczniczych, tłumaczy działanie tych metod tak, aby można było użyć ich we własnym zakresie w codziennym życiu.

Zapisy na muzealne warsztaty

Warsztaty rozpoczną się w sobotę 28 stycznia o godzinie 17; ich koszt to 10 zł od osoby.

Uwaga: obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:

88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy

W tytule przelewu „warsztaty herbaciano-gruzińskie wspomnienia 28.01.2023 + imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki”, a jego potwierdzenie przekazać na email Muzeum Miejskiego w Tychach.

Stanisław mazuś romantycznie obraz

Może Cię zainteresować:

Oprowadzanie po wystawie honorowego obywatela Tychów, malarza Stanisława Mazusia

Autor: Redakcja

17/01/2023

Honorowi Obywatele miasta Tychy 2022

Może Cię zainteresować:

Nowi honorowi obywatele miasta Tychy: wybitny plastyk Stanisław Mazuś i profesor medycyny Ryszard Poręba

Autor: Redakcja

17/12/2022