Wiele z różnobarwnych modernistycznych mozaik tego typu można nadal zobaczyć w tkance miejskiej Tychów - można tu wymienić elewację siedziby spółdzielni mieszkaniowej Oskard, zachodnią ścianę Teatru Małego czy zachowaną z trudem ścianę frontową parteru wieżowca ZEG-u - jednej z „gwiazd” trwającej wystawy grafik na betonie autorstwa brazylijskiego architekta Viniciusa Liberdoniego. Inne, jak wielopiętrowej wysokości mozaika promująca oszczędzanie w PKO na rogu placu Baczyńskiego, poszły niestety w niepamięć.
Kto jednak wie - może powrócą do łask, podobnie jak neony.
Zainspirowani wystawą „Vinicius Libardoni: Memento”, proponujemy skłonienie do refleksji nad tym, co utracone i niedostrzegalne dla oka tak, jak jeszcze 50 lat temu… - wzdychają nad utraconymi dziełami sztuki tyscy muzealnicy.
W ramach warsztatów kierowanych do rodzin tworzone będą mozaiki na podstawie jednej z prac zasłużonego dla miasta plastyka Franciszka Wyleżucha z elewacji budynku ZEG-u (w ten sposób ozdobiono również przyległą do biurowca pływalnię). Poruszone zostaną takie zagadnienia jak abstrakcja, światłocień i kontrast - w taki sposób, w jaki traktowali je twórcy okresu lat 60.-80.
Warsztatypoprowadzi Natalia Sitko. Początek o godzinie 11 w siedzibie muzeuml wstęp wolny. MM Tychy prosi chętnych o zapisy telefonicznie (887 450 212) lub e-mailem (n.sitko@muzeum.tychy.pl). Niepełnoletni mogą uczestniczyć tylko z opiekunem.
Muzeum Miejskie zachęca również do zamawiania grupowych warsztatów w innym, wcześniej ustalonym terminie (do 26 sierpnia). Cena to 100 złotych od grupy; maksymalna wielkość grupy - 30 osób.
Może Cię zainteresować:
Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum
Może Cię zainteresować:
Spacer po Tychach śladami wybitnego architekta Marka Dziekońskiego
Może Cię zainteresować: