Wielki malarz zaklęty w pradawne pieśni. Chór Katapetasma plus orkiestra AUKSO w Tychach
W repertuarze znajdą się m.in. utwory prawosławnej tradycji Rzeczypospolitej - monodie z irmologionów, wielogłosy barokowe, lokalne pieśni paraliturgiczne z różnych stron, kompozytorska muzyka cerkiewna XIX i XX wieku. Finałem koncertu będzie wspólnie wykonany utwór pamięci Jerzego Nowosielskiego.
Rok Nowosielskiego: związki twórcy ze Śląskiem
Przypomnijmy - na początku każdego roku Sejm uchwałą decyduje o upamiętnieniu wybitnych twórców przez nadanie im tytułu kulturalnego "patrona Polski" na dany rok. W ubiegłym był nim malarz Jerzy Nowosielski, który urodził się równe sto lat wcześniej. Artysta zasłynął m.in. jako twórca sztuki sakralnej - jednak jego podziwiane dziś prace do niedawna niszczały albo wręcz były zamalowywane.
Jego związki ze Śląskiem tworzą głównie niebanalne realizacje malarskie w świątyniach - zaczynając od wspomnianego kościoła, w którym uwagę zwraca forma zewnętrzna, wysunięty od tylniej ściany ołtarz i pełne mistycyzmu pradawnego chrześcijaństwa polichromie jego autorstwa. Te malowidła właśnie stanowiły inspirację do zaproszenia tam prawosławnego dziewięcioosobowego chóru Katapetasma.
Piramida, boazeria, kosmos. Niemczyk spotkał Nowosielskiego
Kościół ten określa się jako "największą wystawę stałą" Nowosielskiego.
We Wrocławiu z kolei prace malarskiego mistrza i prawosławnego teologa Nowosielskiego znaleźć można w temtejszym Muzeum Narodowym i w prawosławnej katedrze Bogurodzicy; w Jeleniej Górze zdobią cerkiew Apostołów Piotra i Pawła.
Album dla koneserów
Nakładem tyskiego Muzeum Miejskiego ukazał się niedawno album historyczki sztuki Krystyny Czerni ot. „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna" (wyróżnienie marszałka województwa za śląskie wydarzenie muzealne roku 2022). Pozycja jest trzecią, po małopolskiej i podlaskiej, w cyklu opisującym sakralne dzieła krakowianina.
Koncert rozpocznie się o 18 w Impart Centrum (Piłsudskiego 19, Wrocław); bilety w cenie 30 złotych dostępne na stronie strefakultury.pl.
Może Cię zainteresować:
Wielki malarz zaklęty w pradawne pieśni. Chór Katapetasma plus orkiestra AUKSO w Tychach
Może Cię zainteresować: